Zanieczyszczenia powietrza w Polsce należą do największych w Europie. Na obszarach wszystkich dużych miast rejestruje się stężenie dwutlenku węgla, siarki i azotu oraz pyłów, przekraczające dopuszczalne normy, co oznacza, że zanieczyszczone powietrze wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie. Zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego należą do najniebezpieczniejszych zagrożeń środowiska, albowiem stwarza niebezpieczeństwo, często bezpośrednie dla życia oraz zdrowia ludzi i zwierząt.
Najgorsza sytuacja panuje w Sudetach, w województwach wchodzących w skład Górnego Śląska i Legnicko– Głogowskiego Okręgu Miedziowego oraz w okolicach Krakowa i Łodzi. Źródłem zagrożenia środowiska przyrodniczego są również napływające z zachodniej i południowej Europy zanieczyszczone masy powietrza (tzw. transgraniczne). Najlepszym przykładem zanieczyszczonego powietrza są lasy w Górach Izerskich. Drzewa te stojąc umierają. Substancje zanieczyszczające powietrze mają różne stany skupienia– są to ciała stałe, ciecze, lub gazy, które mogą swobodnie przemieszczać się z masami powietrza. Różne są też źródła zanieczyszczenia, które możemy zasadniczo podzielić na dwie grupy– naturalne i sztuczne (antropologiczne).
Zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego w Polsce w ciągu ostatnich dziesięciu lat znacznie się obniżyło. Emisja niektórych zanieczyszczeń, np. dwutlenku siarki i pyłu, zmniejszyła się ponad dwukrotnie. Niemniej jednak nadal należymy do krajów, w których emisja podstawowych zanieczyszczeń powietrza, a zwłaszcza dwutlenku siarki, jest bardzo wysoka. Silnie zanieczyszczone są jeszcze obszary Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego oraz większe aglomeracje miejskie. Polska północno-wschodnia należy do obszarów najmniejszym zanieczyszczeniu powietrza.